کلاس آشپزی در تهران
آموزشگاه آشپزی و شیرینی پزی
تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
دانلود پاورپوينت رفتار قاطعانه و ابراز وجود تحقيقات و پژوهش
درباره من
موضوعات
موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
عضویت در سایت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی:
ورود اعضا
    نام کاربری:
    پسورد:
عضویت در خبرنامه
    عضویت لغو عضویت
نويسنده :م
تاريخ: ۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت: ۰۸:۳۸:۲۳
دانلود پاورپوينت رفتار قاطعانه و ابراز وجود

رفتار قاطعانه ابراز وجود سبك هاي پاسخ دهي موانع شناختي جرأت‌مندي فنون ابراز وجود

دانلود دانلود پاورپوينت رفتار قاطعانه و ابراز وجود

رفتار قاطعانه ابراز وجود سبك هاي پاسخ دهي موانع شناختي جرات مندي فنون ابراز وجود
دسته بندي روانشناسي و علوم تربيتي
فرمت فايل ppt
حجم فايل 2163 كيلو بايت
تعداد صفحات فايل 42

 تعريف رفتار جرأت‌مندانه

رفتار جرات‌مندانه عبارت است از بيان مناسب هر احساسي غير از اضطراب (ولپه،1973).

رفتار جرات‌مندانه يك  رفتار بين فردي است كه شامل ابراز صادقانه و نسبتاً رك افكار و احساسات مي‌باشد، به نحوي كه از نظر اجتماعي مناسب بوده و احساسات و آسايش ديگران نيز در آن مد نظرباشد (مسترز و ريم).

به طور كلي جرات‌مندي را مي‌توان توانايي ابراز صادقانه نظرات، احساسات و نگرش‌ها بدون احساس اضطراب دانست. جرات‌مندي همچنين شامل دفاع فرد از حقوق خود مي‌باشد، به شكلي كه حقوق ديگران پايمال نشود.

 
 
سبك هاي پاسخ دهي متداول
روانشناسان شيوه‏هاي رفتاري انسانها را در يك تقسيم بندي كلي به سه دسته تقسيم كرده‏اند: سبك پاسخي منفعلانه؛ سبك پاسخي پرخاشگرانه، سبك پاسخي قاطعانه
 
 

در شيوه رفتاري منفعلانه شخص قادر به ابراز وجود نيست و با اتخاذ روشي منفعلانه به ديگران اجازه مي‏دهد براحتي حقوق و احساسات او را ناديده گرفته و زير پا بگذارند. چنين شخصي در ظاهر فردي متواضع، صبور، از خود گذشته و مهربان قلمداد مي‏گردد اما وي در باطن هميشه از اينكه توسط ديگران سوء استفاده شده و حقوقش پايمال مي‏گردد ناراحت مي‏باشد.

 سرگرداني، از اين شاخه به آن شاخه پريدن، عذر خواهي مكرر و نامناسب، صدايي آرام و لرزان، خيلي زود حرف خود را پس گرفتن،  نگاههاي سرگردان، اين پا آن پا كردن از خصوصيات اين افراد است. 

وقتي ديگران درخواستي را مطرح مي‏كنند، اين افراد معمولاً با جملاتي از قبيل ”هر طور كه صلاح مي‏دانيد“ ”برايم فرقي نمي‏كند“ ”هرچي كه شما بگوييد و... جواب مي‏دهند.

  در شيوه پرخاشگرانه، شخص پرخاشگر حقوق ديگران را ناديده مي‏گيرد و شروع به تهديد آنها مي‏نمايد. افراد پرخاشگر دانسته يا نادانسته از ديگران سوء استفاده مي‏كنند. طرز تكلم و شيوه سخن گفتن آنها طوري است كه در ديگران احساس حقارت، جهل و ناداني، خشم، احساس گناه و تقصير ... توليد مي‏كند. اين افراد در واقع از طريق ايجاد يك حالت عاطفي ناخوشايند مثل خشم، غم و احساس گناه در ديگران زمينه را براي سوء استفاده فراهم مي‏كنند. با صداي بلند و ناهنجار صحبت كردن، طعنه يا نيش زبان زدن به ديگران، ايجاد نااميدي و دلسردي در ديگران، استفاده فراوان از بيانات ارزشگذارانه (شما بايد.... شما نبايد....) برچسب زدن به ديگران، اظهارنظرهاي نژاد پرستانه، تحقير قوميتها، مليتها، جنسيت... از ويژگي‏هاي افراد پرخاشگر است.

 
گاهي تركيبي از انفعال و پرخاشگري در كنار هم مشاهده مي‏گردد كه در اين صورت شخص بصورت غيرمستقيم به ديگران پرخاشگري مي‏كند. اين افراد كساني هستند كه عواطف ناخوشايندي از قبيل خشم و خصومت را تجربه مي‏كنند ولي چون از طرفي قدرت بيان اين عواطف را ندارند و از طرف ديگر قادر به تحمل آن نيستند، بنابراين با توسل به شيوه‏هاي غير مستقيم و انحرافي خشم خود را خالي مي‏كنند. اين الگو بدترين سبك ارتباطي را تشكيل مي‏دهد چون كسي كه آماج خشم اين افراد قرار مي‏گيرد نمي‏داند بخاطر چه تقصيري و توسط چه كسي آماج خشم و پرخاشگري قرار گرفته است. منفي گرايي يك شيوه معمول اين افراد است. اخم كردن، باجگيري هيجاني (مثلاً از طريق گريه ديگري را تسليم كردن) پيدا كردن يك سپر بالا و خالي كردن خشم خود به آن، آسيب زدن به اشياء مثلاً سوزاندن لباس يا پنچر كردن ماشين و... از الگوهاي معمول ارتباطي اين افراد است.
 
 
و در ادامه داريم:
 
 
مشكلات ناشي از جرأت‌مند نبودن
 
موانع شناختي جرأت‌مندي

فنون ابراز وجود

 گفتن " توصيه‌هايي براي " نه‌

عوارض ابراز وجود

 

 

فايل پاورپوينت 42 اسلايد

دانلود دانلود پاورپوينت رفتار قاطعانه و ابراز وجود

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]